Květový med je typický nahnědlou barvou a díky vyššímu obsahu jednoduchých cukrů nejlépe stravitelným druhem medu. Včely jej vytváří na jaře z nektaru sesbíraného z květů pohanky. Je výtečný na chléb s máslem nebo prostě jen na zdravé mlsání.
Med je krémovité konzistence, jde lehce roztírat.
Krystalizace
Přirozená vlastnost medu je jeho krystalizace. Květové medy krystalizují poměrně rychle. Rovnoměrná krystalizace medu je známka jeho pravosti a není třeba se jí obávat.
Chcete- li mít med zase tekutý, stačí jej ponořit do teplé vody o teplotě do 40°C, dokud se nerozpustí. Teplotu vody lze snadno odhadnout tak, že v ní jde pohodlně udržet ruka.
Takto lze med rozpouštět opakovaně.
Pokud je med rozpuštěn příliš vysokou teplotou, dochází k nenávratné ztrátě přírodních enzymů, přestává krystalizovat a stává se z něho obyčejné sladidlo srovnatelné s cukrem.
Jak med skladovat?
Med skladujte v pokojových teplotách do 25°C.
Med uchovávejte v zavřené nádobě, má totiž ve zvyku pohlcovat okolní vlhkost a pachy. Proto je nepřijatelné stáčet med do sklenic od okurků a jiných zavařenin.
Trvanlivost kvalitního medu ve správných podmínkách je takřka neomezená. V Egyptě by mohli vyprávět.
„Když jsem po 30 letech otevřel med, který můj děd správně skladoval, připadal jsem si jako opravdový gurmán ve vinném sklípku.“
Ideální podmínky pro skladování:
- teploty do 18°C
- okolní vlhkost do 60%
- tmavé místo
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.